Przejdź do treści

Systemy magazynowania energii

  • przez

Słońce oferuje nieograniczone zasoby czystej energii, ale jej wykorzystanie może okazać się pewnym wyzwaniem. Na szczęście kilka opcji komercyjnych i domowych magazynów to sprawdzone rozwiązania do przechowywania energii słonecznej. Codziennie, są też opracowywane nowe technologie.

Zalety systemu fotowoltaicznego z magazynem energii

magazyn energiiW zastosowaniach komercyjnych mechaniczne systemy magazynowania zapewniają skuteczne rozwiązania umożliwiające wykorzystanie energii słonecznej wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Ponadto, magazynowanie energii z akumulatorów będzie prawdopodobnie wkrótce dostępne na skalę sieciową. W przypadku domowych instalacji solarnych najlepszą opcją jest magazynowanie bateryjne, a na rynku dostępnych jest wiele urządzeń w przystępnych cenach. Łącznie rozwiązania te stanowią efektywne możliwości do magazynowania energii słonecznej i są przekonującym argumentem na rzecz dalszego wdrażania energii fotowoltaicznej w obiektach komercyjnych i mieszkalnych. Teoretycznie, magazyn energii słonecznej (solarnej) przechowywany mechanicznie działa tak długo, jak długo utrzymywana jest energia potencjalna. W procesie transferu energii może dojść do niewielkiej utraty energii, a w przypadku magazynowania mechanicznego podczas magazynowania i uwalniania zdarzaja się pewne nieszczelności. To samo może dotyczyć akumulatorów. Ogólnie rzecz biorąc, standardowa bateria słoneczna (solarna) utrzymuje ładunek przez 1-5 dni.

Dla optymalnej wydajności energii słonecznej (fotowoltaicznej) ważne jest rozmieszczenie paneli słonecznych. Producenci często udostępniają i zalecają korzystanie z właściwego oprogramowania do projektowania paneli słonecznych. W ten sposób możemy uzyskać informacje na temat instalacji i optymalnej wydajności.