Do czego wykorzystuje się gongi i misy tybetańskie?

Misy tybetańskie, nazywane również misami dźwiękowymi, himalajskimi, śpiewającymi czy terapeutycznymi pierwotnie używane były już setki lat temu w Azji. Wykorzystywano je głównie w celach rytualnych, jednak z czasem znalazły również zastosowanie relaksacyjne i tym samym rozpowszechniły się na cały świat, stając się instrumentem terapeutycznym. Bardzo często taki sposób relaksu łączony jest również z wykorzystaniem gongów. Czym one tak właściwie są i jak wpływają na ludzki organizm?

Gongi i misy, czyli jak uzyskać pełen relaks

metalowe gongi i misy tybetańskieOglądając nagrania lub słuchając opowieści, trudno uwierzyć, aby pocieranie specjalną pałeczką o misę bądź uderzanie w gongi miałoby jakkolwiek odprężać. Niemniej jednak, działanie terapeutyczne tych instrumentów zostało udowodnione naukowo – chociażby przez fizyków kwantowych. Podczas uderzania bądź ocierania instrumentów wytwarzają się czyste fale dźwiękowe, które wnikają do organizmu uczestnika sesji. Są to fale, które oddziałują na ciało rozluźniająco – rozkurczają wszystkie mięśnie i likwidują wszelkie blokady, które pojawiają się przez stres, niepokój, nadmiar pracy, przemęczenie. Potwierdzono również, że metalowe gongi i misy tybetańskie mają wpływ na wyciszenie się człowieka, a co więcej na transformację jego emocji. Co to oznacza? Osoba uczestnicząca w sesji może zapaść w świadomy sen, który pozwoli jej zmienić perspektywę, z jakiej patrzy na siebie i otaczającą ją rzeczywistość, co przekłada się na pozytywne postrzeganie świata. Aby sesja miała sens, powinna zostać przeprowadzona przez doświadczoną osobę. Takich specjalistów można spotkać w wielu salonach masaży i gabinetach psychoterapii. Czas trwania takiego „koncertu” jest różny – może sięgać do 70 minut. Zazwyczaj podczas sesji w pomieszczeniu znajduje się więcej osób. Korzystać z mis i gongów można również samodzielnie w zaciszu domowym, jednak zaleca się odbycie wcześniej kursów.

Za indywidualną sesję medytacyjno-relaksacyjną z użyciem mis będzie trzeba zapłacić około 150 złotych za osobę. Jeśli jednak uczestnik zdecyduje się wciąć udział w sesji grupowej, wówczas koszt takiego spotkania może wynieść około 50 złotych. Z unikatowej formy relaksu mogą korzystać osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

Do czego wykorzystuje się gongi i misy tybetańskie?
Przewiń do góry