Efektywna poprawa parametrów wody kranowej

Jakość wody płynącej w domowej instalacji ma kluczowe znaczenie dla komfortu jej użytkowania. Jeśli parametry wody nie są zadowalające, można je z powodzeniem zmienić i poprawić, w taki sposób, aby nie narażać się na nieprzyjemności oraz liczne awarie. Sposobów na poprawienie szczegółowych parametrów wody jest wiele, każdy wiąże się z zastosowaniem odpowiedniego rodzaju filtracji. Najczęściej inaczej traktuje się wodę miejską (wodociągową), a inaczej wodę czerpana z własnego ujęcia.

Kiedy odżelazianie, kiedy zmiękczanie?

efektywne odżelazianie wodyJak poradzić sobie ze złej jakości wodą w domu? Pierwszym krokiem do poprawy stanu wody powinno być jej przebadanie. Z próbką wody możemy zgłosić się do miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub prywatnego laboratorium. Jeśli korzystamy z wody dostarczanej nam przez wodociągi, to tam można zgłosić się z prośbą o udostępnienie wyników analizy wody. Z takimi wynikami zgłaszamy się już bezpośrednio do firmy oferującej urządzenia do uzdatniania wody. Fachowiec pomoże nam wybrać najlepszy sposób filtracji, dopasowany do jakości wody oraz do indywidualnych wymagań. Najczęściej spotykanym problemem użytkowników wody z własnej studni jest zbyt wysokie stężenie żelaza i manganu. Efektywne odżelazianie wody oraz jej odmanganianie możliwe jest dzięki specjalnym filtrom, które pracują dwuetapowo. Pierwszym etapem filtracji jest napowietrzenie wody. Czasem konieczna jest także zmiana jej pH. W kolejnym etapie pierwiastki utleniają się i stają się nierozpuszczalne, dzięki temu mogą być wychwycone przez filtr. Czasem stężenie żelaza i manganu jest tak wysokie, że filtracja powinna zachodzić dwuetapowo (najpierw pozbywamy się żelaza, później manganu). Innym problemem z wodą jest wysokie stężenie wapnia i magnezu, które odpowiadają za twardość wody. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie zmiękczacza do wody. Urządzenie to umożliwia zamianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Złoże zmiękczające wodę wymaga regularnej regeneracji, która odbywa się automatycznie i jest konieczna dla poprawnej pracy filtra.

Jeśli woda w naszej instalacji posiada naprawdę złe parametry, może wymagać kilku różnych rodzajów filtracji. Możliwe jest ich wygodne połączenie w jednym urządzeniu, w tzw. stacji uzdatniania wody. Zbudowana jest z kolumny ciśnieniowej (jednej lub więcej), gdzie odbywa się filtracja, z kolumny na roztwór regeneracyjny, oraz ze sterownika. Wszystko to zintegrowane jest w jednym, odpowiednio dużym urządzeniu, a sama filtracja i czyszczenie złoża odbywa się automatycznie.

Efektywna poprawa parametrów wody kranowej
Przewiń do góry