Samodzielne odnawianie drewnianego parkietu

Parkiet drewniany ma tą przewagę nad panelami syntetycznymi, że po cyklinowaniu wygląda jak nowy. Warto jednak znać zasady samodzielnego odnawiania desek. NA początku najważniejszy sprzęt, czyli cykliniarka. To właśnie ta profesjonalna maszyna zdziera i szlifuje stare oraz brudne warstwy zalegające na naturalnym drewnie. Po cyklinowaniu parkiet odzyskuje blask.

Czy można własnoręcznie cyklinować podłogę?

cykliniarka do podłogiWiele osób zastanawia się, czy podoła samodzielnemu konserwowaniu parkietu. Drewnienie podłogi mogą przetrwać pokolenia, czyli nawet sto lat i więcej. Wystarczy spojrzeć na zabytkowe pałace, wille i budynki z dawnymi parkietami. Wyglądają jak nowe, choć często mają sto parędziesiąt lat. W całym procesie odnowy istotną rolę odgrywa cykliniarka do podłogi. Taka maszyna kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Zatem na jednorazowy remont jest to znaczący koszt. Można cykliniarkę wynająć od firmy budowlanej lub po prostu zamówić usługi cyklinowania podłóg. Wszystko zależy od umiejętności. Cyklinowanie to zdecydowanie czynność dla silnych mężczyzn, gdyż sama obsługa cykliniarki wymaga niemałej siły mięśni. Jeśli zatem ktoś nie miał styczności z remontami, powinien zdać się na sprawdzonych fachowców. W Internecie znaleźć można wiele filmów z instrukcją obsługi cykliniarki, jednak trzeba też dopasować siłę pracy maszyny do grubości desek, warstw lakieru i innych warstw pokrywających podłogę z drewna.

Jest kilka sposobów na renowację drewnianego parkietu. Można szlifować deski ręcznie, lecz ma to sens tylko wówczas, gdy parkiet pokryty jest cienką warstwą farby lub lakieru. Cykliniarka będzie lepszym rozwiązaniem, gdy warstw jest więcej, a powierzchnia podłogi jest znaczna. Wówczas można wynająć cykliniarkę lub zatrudnić fachowców.

Samodzielne odnawianie drewnianego parkietu
Przewiń do góry