Szybkość i wiarygodność wariografu

Istnieje spora grupa osób, która do badań przy użyciu wykrywacza kłamstw podchodzi bardzo sceptycznie. Jednak warto przeanalizować pewne fakty związane z takimi testami i samym sposobem działania wariografu, ponieważ jest to metoda uznawana obecnie przez sądy oraz biegłych psychologów np. jako dowód w sprawach karnych.

Na ile można zaufać badaniu wariografem?

czy wariograf jest wiarygodny i szybkiPomiary emocjonalne, jakie wykonuje się przy badaniu wykrywaczem kłamstw dają wyraźny i wiarygodny obraz prawdomówności osoby badanej. Nie jest bowiem dla człowieka działaniem neutralnym mówienie nieprawdy. W związku z tym bardzo często przy kłamaniu u człowieka pojawia się szereg silniejszych objawów psychosomatycznych, np. pocenie się, drżenie rąk, zmiana głosu, sposobu mówienia, zmiana ciśnienia krwi lub kołatanie serca. Ponieważ człowiek jest podłączony do maszyny, wszystkie te aspekty ujawnią się w badaniu. Liczne elektrody odpowiadają za wychwycenie różnych sygnałów płynących z organizmu ludzkiego, które po analizie przez osobę badającą zostaną powiązane z przedstawianiem prawdy bądź kłamstwa. Wariografu nie da się oszukać, ponieważ wszelkie takie próby zostaną zarejestrowane jako zmiana emocjonalna, a właśnie emocje odgrywają w tym badaniu kluczową rolę. Jeśli sami wierzymy w prawdziwość danego zjawiska – czujemy silny związek mentalny i wyrzucamy z siebie określone stany. Natomiast jeśli nie wierzymy w coś na tyle mocno, by poczuć adekwatnego do tego emocje – to również odnotuje urządzenie sprawdzające. Jak nietrudno się domyślać, są pewne przeciwskazania do wykonania tego typu testów i są to np. choroby psychiczne. Człowiek zaburzony emocjonalnie czy cierpiący na schizofrenię paranoidalną wierzy, również emocjonalnie, w rzeczy nietrzymające się rzeczywistości, które są zaledwie wytworem jego umysłu, więc jeśli zapytamy go, czy widział latające jednorożce, a on odpowie że tak (co jest jedynie obrazem chorobowym), to wariograf wykaże, że mówi on prawdę. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do testów, należy ocenić stopień zdrowia psychicznego danej osoby i w teście biorą udział doświadczeni specjaliści, którzy przeanalizują właściwie wyniki badań. Więc jeśli zadamy sobie pytanie, czy wariograf jest wiarygodny i szybki – odpowiedź będzie twierdząca. Przede wszystkim dlatego, że potwierdzają do liczne badania naukowe. Emocji ludzkich nie da się oszukać, a te odgrywają istotną rolę w procesie poznawczym, jak np. mówienie prawdy. Jednak nieodłącznym elementem, który zapewni właściwą diagnozę jest badawcza analiza przez specjalistę, który uwzględni wszystkie dodatkowe aspekty sprawy.

Emocje są impulsami, których nie jesteśmy w stanie kontrolować, a takie sprawy na pewno wychwyci badanie wykrywaczem kłamstw. Badanie to może okazać się pomocne przy ustalaniu winnych w sprawach sądowych, a także ustalić takie fakty jak zdrada, szczegóły pewnych zdarzeń czy orzec o ludzkiej naturze osobowości i charakteru.

Szybkość i wiarygodność wariografu
Przewiń do góry