Użyteczne dodatki w siatkówce – rękawki termoaktywne

 

Siatkówka w naszym kraju stała się bardzo popularnym sportem, niektórzy twierdzą, że najpopularniejszym. W końcu to się nie wzięło znikąd – jesteśmy aktualnymi mistrzami świata w piłce siatkowej mężczyzn (po raz drugi z rzędu). Siatkówka jest tak uniwersalnym sportem, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Chyba trudno będzie znaleźć osobę, która w latach młodzieńczych nie grałaby w siatkówkę. Ta gra sama w sobie daje po prostu wiele przyjemności, sam w latach młodzieńczych spędzałem bardzo dużo czasu na boisku siatkarskim. Oglądałem ostatnio mecz Polskiej reprezentacji w siatkówce i moją uwagę przykuł jeden element – stabilizatory na stawy, używa ich dosyć sporo zawodników.

Chroń swoje stawy – rękawki stabilizujące

rękawki siatkarskieNasunęło mi się pytanie: co to takiego i jakie spełnia funkcje? Bo jednak nie wszyscy zawodnicy ich używają. Otóż rękawki siatkarskie, bo tak się profesjonalnie nazywają są to elastyczne stabilizatory. Wykonuje się je z elastycznego, ściśle przylegającego i najczęściej bezszwowego materiału, który sięga od połowy kości ramieniowej, aż do nadgarstka. Spełniają kilka podstawowych funkcji: zwiększają kontrolę nad piłką poprzez wyeliminowanie drgań ciała oraz stabilizację mięśni, spełniają rolę termoregulacyjną, a więc pozytywnie wpływają na krążenie krwi oraz rozgrzanie mięśni, wchłaniają także nadmiar potu podczas wysiłku. Reasumując, rękawki termoaktywne zwiększają wydajność siatkarza, powodują, że uderzenia piłki są bardziej precyzyjne, a mięśnie i stawy są mniej podatne na kontuzje. Wyczerpujące treningi często prowadzą do urazów, szczególnie w okolicach nadgarstków, stawów łokciowych i obręczy barkowej. Zawodnik stara się za wszelką cenę zminimalizować ryzyko, on musi zachować doskonałą sprawność rąk – to jest jego narzędzie pracy. Rękawki siatkarskie pozwalają na wyeliminowanie bądź przynajmniej zmniejszenie częstotliwości występowania tych problemów, jednocześnie zwiększając siłę oraz wydolność mięśni. Dodatkowo rękawki siatkarskie posiadają również walory estetyczne, wybór wzorów i kolorów jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie. W zawodowym sporcie często są wykorzystywane jako dodatkowa powierzchnia reklamowa.

Powyższy opis zastosowania i funkcji rękawków siatkarskich raczej odnosi się do sposobu ich wykorzystywania przez zawodowych sportowców. Jednak grając amatorsko, dla przyjemności również warto się w nie zaopatrzyć. Ja dokładnie tak zamierzam zrobić jeśli będę miał jeszcze okazję do pogrania w siatkówkę. Cena niewielka, a możliwe korzyści mówią same za siebie, po trzydziestce niestety ciało już jest bardziej podatne na urazy niż w wieku młodzieńczym.

 

Użyteczne dodatki w siatkówce – rękawki termoaktywne
Przewiń do góry